محل تبلیغات شما

وارد چنار ناز شده و با حجم انبوهی مردم بازگشته از تشیع جنازه روبرو شدیم. حجم انبوه برای کسی که به خلوتی و بی کسی بیابان عادت کرده است، معنایی دیگر دارد.
 بر روی صندلی که در میدانگاهی چنار ناز بود نشسته بودم، خانمی از اهالی  آمد سمت دیگر صندلی نشست. عذرخواهی کردم و بلند شدم. گفت چرا رفتی؟ دعوت کرد برویم منزلش. چند بار هم تکرار کرد و گفت شما ها جا پسر من که آواره شهر ها شده است.
باری
شب را در مسجد خوابیدیم رو صبح دوچرخه ها را آماده کرده که ادامه مسیر دهیم. چنار نازی ها هنوز کامل بیدار نشده بودند. هنوز پا رو رکاب نگذاشته بودم که سوار چنبر شوم، همان خانم با کیسه ای پر از انار آمد و دعای خیر بدرقه راهمان کرد و رفت‌.

ای کاش شب قبل را منزل او می‌رفتیم. آنارهایش بوی دلتنگی میداد. بوی دلتنگی مادری از برای پسرش

روز دوازدهم رکاب زنی

@parrchenan

در کنار سرو خواجه جمالی هستیم که فردی از اهالی ما را دعوت به تماشای نارتی  و درست کردن کُرش کرد
قبلش چند انار محلی و صادراتی هم به ما بخشید.
وارد باغ که شدیم، مراسمی برپا بود.
که پر از صمیمیت و چسب خانوادگی بود.
چندین نفر از خانمها، که بعضی شأن مسن بودند، مشغول ضربه زدن با چوب انار به میوه غنار، جهت تکاندن دانه هایش بودند.
چند آقا آنها را در دیگ ریخته، یک نفر آنها را هم میزد و یک نفر آنها را له کرده و یک نفر مراقب آتش دیگ بود.
 و دهها نفر دیگر مشغول چای و ناهار و غیره بودند.
 و اینکه رب انار ساخته میشد.
انار، به قربانگاه رفته و بسمل. خون سرخ اش جاری می‌شد و در آتش عشق، قوامی دگر می‌گرفت.
مراسمی بود که با استقبال زیاد همراه بود.
همه حس مفید بودن پیدا می‌کردند حتی خانمهای کهنسال.
روابط سرد شده در این آتش گرم می شد ختی
 بیش از رب انار، قوام می‌گرفت.
آدمی اینجا تنهاست* را حس نمی‌کرد.
مراسم جالب و پر اناری بود.
انار میوه بهشتی است چون دلها را بهم نزدیک میکند.
چون سر یک سفره می نشینی میل می‌کنی.
چون هر انار مزه اش با دیگری فرق میکند و از مزه برای هم تعریف می‌کنی.
چون تک تک دانه های یاقوتی در جمعی با نظم و ترتیب یک‌جا که نامش میوه انار هست، نشسته اند.
چون مجموعه یاقوت های انار، نشانه اجتماع است.
انار میوه بهشتی است، چون تو را از تنهایی به در میکند
 و بهشت جایی است که مفهوم تنهایی وجود ندارد.

* قسمتی از شعر سهراب
روز دوازدهم رکاب زنی

@parrchenan

گزارش رکاب زنی از یزد تا شیراز شب نهم

گزارش رکاب زنی از یزد تا شیراز روز هشتم

گزارش رکاب زنی از یزد تا شیراز روز ششم و هفتم

انار ,چون ,نفر ,هم ,یک ,ها ,آنها را ,یک نفر ,کرد و ,میوه بهشتی ,می‌کنی چون

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها