محل تبلیغات شما

بعد از بیست و پنج سال خانه عوض میکردیم و قرار بود اسباب کشی کنیم و من مانده بودم چگونه از دو درخت سرو مان دل بکنم، بعد از یک ماه اسباب کشی کردیم و به خانه ای رفتیم که حیاط اش سروی نداشت.
با دیدن سرو مُنْج و حسی از دوستی که در نگاه اولم به او یافتم، یاد این موضوع افتادم. یاد اولین دوستْ درختان که از شش سالگی در زیر آنها بازی کردم، با بدرقه آن‌ها مدرسه رفتم و درخت سرو، گویی دلگشاده است و با روی باز استقبالت می‌کند. زود مهمان دلت می‌شود. به آنی اُخت می‌شود.
دیدید بعضی چقدر گرم، در همان برخورد اول با آدمی برخورد میکند. مثل بندری ها، جنوبی ها، می‌گویند برزیلی ها.
سلام را نگفته، در علیک یخ ایجاد رابطه شکسته است و یک آن میبینی، در یک ظرف دارید با هم غذا می‌خورید.
سرو از همان جنس است 
بر عکس چنار که همچون عصا قورت داده هاست، همیشه فاصله ای میان خود و تو را حفظ می‌کند. مثل این شهری ها که  یک دهاتی دیده باشند. مثل همسایه‌ها یک برج مسی، فاصله من، تو همیشه باید باشد و چنار از آن جنس است.
سرو منج بسیار کهن بود با ریشه های بیرون زده و شکلی حیرت انگیز از آتشی که گُر گرفته و الو می‌کشد.
عظمتی داشت این درخت، هنگامی که دیدارمان تمام شد و سمت چرخم می‌رفتم، بر می‌گشتم و نگاهش میکردم، دل کندن از او سخت بود.

روز نهم

@parrchenan

هواشناسی موبایل ها با توجه به ایستگاهی که موبایل از آن خط میگیرد، اعلام دما می‌کند.
گوشی را نگاه کردم دیدم نوشته، ژیان فلان درجه.
خود بَواناتی ها آن محله را جیان می نامند.
به منج رسیده ایم و سرو هزار و چند ساله اش و خرابه ای که در بالای تپه و مشرف بر سرو می باشد.
آثار کاوش برای یافتن گنج در قسمت‌هایی مشهود است. سنگ قبرهایی با قدمت بیش از چهار صد سال ( با توجه به نوشته روی سنگ) با خطی بسیار خوش و زیبا که گویا به تازگی از زیر خاک خارج شده است نیز وجود دارد.
در آنجا پرسه می‌زنیم.
به امیر میگویم، امروز پلیس را خواهیم دید.
همین که سمت سرو حرکت می‌کنیم. فردی نظامی با کلاشینکفی در دست را میبینم. بسیج منطقه است.

نام آن خرابه را میگوید:
قلعه دختر و احتمالأ این سرو نیز با توجه به این نیاشگاه باستانی به زمان ساسانیان و حتی قبل از برسد و نام روستا نیز مُنژ باشد.
احتمالأ در زبان گذشته ژ» یک مفهومی را تداعی می‌کرده است.
به کمک تکنولوژی ( ایستگاه هواشناسی) و کنار هم قرار دادن قطعه پازل های دیگر، میشود فرضیه های این چنین و احتمالاتی اینگونه داد.

روز نهم

@parrchenan

گزارش رکاب زنی از یزد تا شیراز شب نهم

گزارش رکاب زنی از یزد تا شیراز روز هشتم

گزارش رکاب زنی از یزد تا شیراز روز ششم و هفتم

سرو ,یک ,ها ,ای ,مثل ,های ,توجه به ,با توجه ,از آن ,اسباب کشی ,است و

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها